Studia ekonomiczne – czy dają pewny zawód?

Ukończenie szkoły średniej to ważny czas w życiu młodego człowieka – łączy się ono bowiem z wkroczeniem w dorosłość i decydowaniem o swoim życiu samodzielnie. Jednak pierwsze poważne decyzje życiowe młodzi ludzie podejmują już wcześniej, podczas wybierania przedmiotów wiodących w szkole średniej oraz przedmiotów zdawanych na maturze. Od tego zależy dalsza droga na studia. Decydując się na studia ekonomiczne już wcześniej należy przykładać się do nauki matematyki i innych przedmiotów ścisłych. Czy to dobry wybór?


Ekonomia – nie dla każdego

Choć nadal cieszy się niesłabnącą popularnością wśród młodych ludzi, warto zwrócić uwagę, że nie każdy może studiować właśnie ten kierunek. Studia ekonomiczne znajdują się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków studiów, więc poziom kandydatów siłą rzeczy musi być odpowiednio wysoki. Osoby, które nie są pasjonatami matematyki czy statystyki prędko mogą się przekonać, że niekoniecznie uda im się zaliczyć wszystkie egzaminy. Dlatego przed rozpoczęciem nauki należy poważnie zastanowić się nad swoimi możliwościami.

Własna działalność gospodarcza

Choć wiele osób uważa, że najlepszym rozwiązaniem po ukończeniu studiów będzie założenie własnej firmy zajmującej się księgowością, często okazuje się, że rynek weryfikuje takie podejście bardzo szybko. Formalności, opłaty i początkowy brak stałych klientów mogą sprawić, że szybciej zdecydujemy się na pracę etatową. Dlatego najważniejszy jest odpowiedni pomysł na dalsze długofalowe działania i rozwój osobisty.

Czy tylko księgowa?

Absolwenci studiów ekonomicznych od razu są uznawani przez otoczenie za księgowych. Tymczasem takie wykształcenie umożliwia pracę w naprawdę wielu firmach, nie tylko w dziale księgowości. Analityczny umysł oraz zdolności matematyczne są bardzo pożądane wśród pracodawców, również w firmach z zagranicznym kapitałem. Dlatego nie odrzucajmy ofert poniżej etatu dla głównej księgowej – w tym zawodzie doświadczenie i dalsza nauka zdecydowanie gra na naszą korzyść.

About Biznes Ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *