Zaświadczenie A1 – co to jest?

Zaświadczenie A1 – co to jest?

Co istotne, coraz więcej osób zaczyna pracować za granicą, ale także bardzo dużo osób z polski decyduje się na delegowanie pracowników do pracy za granicą. Co ciekawe, wiele osób decyduje się na tego typu delegację, ponieważ może dzięki temu zdobyć większe pieniądze, a w wielu przypadkach oznacza to również przeprowadzkę do innego kraju z lepszymi perspektywami, dlatego tak dużo osób decyduje się podjąć decyzję właśnie w tym kierunku. Co ciekawe, osoby, które decydują się na to, aby oddelegować pracowników do pracy za granicą, muszą wypełnić zaświadczenie A1. Na czym to polega? Zachęcamy serdecznie do przeczytania artykułu. 

Zaświadczenie A1 

Zaświadczenie A1 wydawane jest najczęściej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku przedsiębiorcy oznacza to, że dani pracownicy pozostają ubezpieczeni przez Polski ZUS, dlatego tak ważne jest aby rzeczywiście wypełnić zaświadczenie A1. 

Zaświadczenie a1 jest potwierdzeniem podlegania ubezpieczycielstwu polskiemu. Obowiązuje ono wtedy, kiedy ikres delegowania obejmuje maks 24 miesiące. Pracownik nie może być wysyłany, by zastąpić inną osobę delegowaną, tylko może polecieć w ramach własnego wykonywania pracy. Osoby, które są zatrudnione w celu oddelegowania, przed podjęciem zatrudnienia muszą podlegać ustawodawstwo państwa członkowskiego, w którym siedzibę ma jego pracodawca. Wykonywanie przez pracownika pracy za granicą musi być wykonywane w imieniu przedsiębiorstwa delegującego. Pracownik nie może zostać zatrudniony pod inną firmą. Prowadzenie przez przedsiębiorstwo delegujące normalnej działalności w Polsce to znaczy się, że musi tutaj pracować, musi tutaj ta firma mieć swoje siedziby. 

 

About Biznes Ekspert