Domowa instalacja elektryczna – zasady użytkowania

Domowa instalacja elektryczna – zasady użytkowania

Prąd pełni w obecnych czasach kluczową funkcję. Dzięki niemu można zasilać różnorodne sprzęty domowe, ale także biurowe, urządzenia przydatne nie tylko do sprzątania czy rozrywki ale także na przykład ogrzewania domu. Co ciekawe, elektryczność trafia w budynkach do dwóch rodzajów obwodów: gniazd w ścianach i obwodu oświetleniowego. Urządzenie zasilane prądem podłącza się do źródła prądu poprzez włożenie wtyczki do gniazda. Jak działa zatem domowa instalacja elektryczna? Jakie są zasady użytkowania tego systemu? Zachęcamy do lektury.

Sprzęty na prąd

Sprzęty na prąd czy też inaczej nazywane urządzenia elektryczne są maszynami które wykorzystują się do pewnego rodzaju pracy aby mogły one służyć człowiekowi muszą wykorzystywać energię elektryczną wytwarzając ciepło światło napędzających silnik włączający dźwięk po prostu włączając dany sprzęt do pracy. Warto wspomnieć że różne urządzenia zużywają różne ilości energii. Na przykład sprzęty takie jak piecyk bardzo często zużywają znacznie więcej prądu niż telewizor Co ciekawe i każde urządzenie ma specjalne obwód w którym łączy się ze źródłem energii.

Instalacja elektryczna

Prąd, czyli energia elektryczna jest dostarczana do domu z sieci elektrycznej, czyli od dostawcy. Płynie przez specjalną skrzynkę z bezpiecznikami i rozdziela się na dwa typy obwodów. Jeden obwód zasila oświetlenie, a drugi dostarcza energię do gniazd. Energia elektryczna obiega cały dom poprowadzonymi kablami wewnątrz ścian lub też w nowoczesnych domach pod podłogą. W wielu miejscach ten obwód otwierany jest pod postacią gniazd, w nich włącza się urządzenia do obwodu.

Prąd płynie do sprzętu jednym obwodem, a powraca zerowym. Ilość zużytego prądu jest mierzona odpowiednim licznikiem, który ma niewielkie rozmiary i połączony jest urządzeniem liczącym na liczniku. Zamontowany jest też specjalny zegar, który pokazuje, ile w danym budynku zużyto prądu. Co ciekawe, w wielu krajach energia elektryczna jest tańsza w nocy, dlatego zaleca się wykorzystywanie jej właśnie w ten czas.

Wtyczki i bezpieczniki

Wewnątrz każdej wtyczki znajduje się przewód pod napięciem i przewód zerowy. Przewód pod napięciem dostarcza do urządzenia prądu, natomiast energia powraca przez przewód zerowy. Co ciekawe, w niektórych krajach wtyczki mają także przewód uziemienia, czyli nie przenosi on zazwyczaj prąd, służy jako element zabezpieczający.

Bezpieczne użytkowanie instalacji elektrycznej w domu

Warto pamiętać, że wszystkie sprzęty podłączone do instalacji elektrycznej w domu należy bezpiecznie użytkować. Jeżeli doszłoby do do jakiejkolwiek awarii, należy wezwać pogotowie energetyczne PGE. Fachowcy pomogą poradzić sobie z problemem, a także zniwelują usterkę. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że prąd płynący w większości domów jest tak zwanym prądem zmiennym i doprowadzony jest do domu przez tak zwane przyłącza. Odgałęzienia te znajdują się najczęściej pod ziemią i prowadzą do piwnic. Napięcie w przewodach doprowadzonych do mieszkań wynosi 220 V.

Należy pamiętać, że duże natężenie prądu powoduje wydzielanie się sporej ilości ciepła, co prowadzi do tak zwanego zwarcia. Jest to zjawisko, które ma miejsce wtedy, gdy zetkną się ze sobą przewody pozbawione izolacji, wówczas prąd nie dociera do sprzętu i jest pozbawiony dużego oporu, co prowadzi do wydzielenia i dużej ilości ciepła i przepalenia przewodu. W ten sposób można zniszczyć urządzenia, dlatego należy uważać na zbyt duże natężenie prądu i zwracać uwagę na rodzaj sprzętów podłączonych do kontaktu, a także na ilość podłączonych urządzeń do jednego obwodu. Niekiedy w przypadku zwarcia, może dojść do sytuacji poważnej, która będzie wymagała wezwania pogotowia energetycznego PGE.

Bezpieczne użytkowanie sprzętu w instalacji elektrycznej pozwala pozbyć się różnorodnych problemów związanych z usterkami. Niekiedy może dochodzić jednak do zwarcia. Jeżeli przewody i instalacji elektrycznej nie są zabezpieczone, nie należy ich dotykać. W razie jakichkolwiek problemów należy wezwać pogotowie energetyczne PGE, specjaliści przyjadą na miejsce zabezpieczą zerwane kable lub skrzynki i pomogą uporać się z usterką. Warto pamiętać, że awarie systemu elektronicznego są niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzić do porażenia ciała.

About Biznes Ekspert