Zmiany w prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej w 2017 roku

Zmiany w prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej w 2017 roku

W związku ze zmieniającą się polityką pracy, nowy rząd od 2017 roku wprowadził znaczące zmiany dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Dotyczą one przede wszystkim podatku VAT, składania zeznań podatkowych, rozliczeń z ZUS oraz zatrudniania pracowników. Jakie konkretnie są to zmiany?

  • Pierwsza istotna zmiana, to zniesienie rozliczeń w trybie kwartalnym dla niektórych przedsiębiorców. Comiesięcznie będą musieli rozliczać się ci, którzy są dużymi podatnikami (sprzedaż wynosiła dla nich w ubiegłym roku podatkowym ponad 1 milion i 200 tysięcy euro), a także ci, którzy założyli działalność gospodarczą po 30 września 2016 roku.
  • Zmiana to także zróżnicowanie kwoty wolnej od podatku w zależności od dochodów firmy (w ubiegłych latach kwota ta była stała). Warto wiedzieć, że brak kwoty wolnej od podatku występuje wtedy, gdy roczny dochód płatnika przekroczy 127 tysięcy zł.
  • Ponadto wprowadzono nową ulgę podatkową dla przedsiębiorstw, których działalność opiera się na sektorze B+R (badania i rozwój). Ulgę tę można wykorzystywać w ramach wypłacania pensji osobom, których zatrudnienie służy działalności badawczo rozwojowej, a także na zakup materiałów i surowców związanych z prowadzeniem takiej działalności.
  • Zmieniła się również wysokość składek ZUS (tu jednak nie ma zaskoczenia, gdyż wraz ze zmianami w zakresie minimalnych płac, wysokość składek ZUS zmienia się wraz z nimi). W efekcie w 2017 roku przedsiębiorca, który nadal rozlicza się na podstawie tzw. „małego ZUSu” będzie musiał zapłacić (wraz z dobrowolną składką chorobową) niecałe 488 złotych, zaś przedsiębiorca na „dużym ZUSie” – niecałe 1173 złote.
  • W zakresie zatrudniania pracowników główną zmianą jest zmiana minimalnego wynagrodzenia – jest to 2000 złotych brutto (w przypadku umowy o pracę) lub 13 złotych na godzinę (w przypadku umowy cywilnoprawnej). Ponadto na przedsiębiorców zatrudniających pracowników na umowy cywilnoprawne, rząd nałożył obowiązek ewidencjonowania ich czasu pracy.

About Biznes Ekspert