Zmiany w prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej w 2017 roku

W związku ze zmieniającą się polityką pracy, nowy rząd od 2017 roku wprowadził znaczące zmiany dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Dotyczą one przede wszystkim podatku VAT, składania zeznań podatkowych, rozliczeń z ZUS oraz zatrudniania pracowników. Jakie konkretnie są to zmiany?

  • Pierwsza istotna zmiana, to zniesienie rozliczeń w trybie kwartalnym dla niektórych przedsiębiorców. Comiesięcznie będą musieli rozliczać się ci, którzy są dużymi podatnikami (sprzedaż wynosiła dla nich w ubiegłym roku podatkowym ponad 1 milion i 200 tysięcy euro), a także ci, którzy założyli działalność gospodarczą po 30 września 2016 roku.
  • Zmiana to także zróżnicowanie kwoty wolnej od podatku w zależności od dochodów firmy (w ubiegłych latach kwota ta była stała). Warto wiedzieć, że brak kwoty wolnej od podatku występuje wtedy, gdy roczny dochód płatnika przekroczy 127 tysięcy zł.
  • Ponadto wprowadzono nową ulgę podatkową dla przedsiębiorstw, których działalność opiera się na sektorze B+R (badania i rozwój). Ulgę tę można wykorzystywać w ramach wypłacania pensji osobom, których zatrudnienie służy działalności badawczo rozwojowej, a także na zakup materiałów i surowców związanych z prowadzeniem takiej działalności.
  • Zmieniła się również wysokość składek ZUS (tu jednak nie ma zaskoczenia, gdyż wraz ze zmianami w zakresie minimalnych płac, wysokość składek ZUS zmienia się wraz z nimi). W efekcie w 2017 roku przedsiębiorca, który nadal rozlicza się na podstawie tzw. „małego ZUSu” będzie musiał zapłacić (wraz z dobrowolną składką chorobową) niecałe 488 złotych, zaś przedsiębiorca na „dużym ZUSie” – niecałe 1173 złote.
  • W zakresie zatrudniania pracowników główną zmianą jest zmiana minimalnego wynagrodzenia – jest to 2000 złotych brutto (w przypadku umowy o pracę) lub 13 złotych na godzinę (w przypadku umowy cywilnoprawnej). Ponadto na przedsiębiorców zatrudniających pracowników na umowy cywilnoprawne, rząd nałożył obowiązek ewidencjonowania ich czasu pracy.

About Biznes Ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *