Wyrejestrowanie auta – czy trzeba?

Sporo osób zastanawia się, czy samochody trzeba wyrejestrowywać, oczywiście każdy samochód, który ktoś nabył, wie, że trzeba go przerejestrować na siebie i na swoje dane, natomiast niewiele osób wie, że sprzedając auto, należy go również wyrejestrować, ale nie tylko w takich wypadkach wyrejestrowanie samochodu jest konieczne. Ile czasu na wyrejestrowanie auta ma każdy właściciel? Zapraszamy do lektury.

 

Rejestracja pojazdu

 

Co istotne, kupując samochód, należy go przerejestrować i na to każdy właściciel ma 30 dni. W 2020 roku ten termin został przesunięty do 180 dni, natomiast od 2021 roku od stycznia należy zarejestrować samochód na siebie tuż po jego zakupie, niezależnie od tego, czy kupuje się samochód z salonu, czy z rynku wtórnego.

 

Wyrejestrowanie samochodu

 

Podobnie jest także z wyrejestrowaniem, ile czasu na wyrejestrowanie auta ma zatem jego właściciel poprzedni? Ma on 30 dni, czyli jeśli sprzedajesz auto lub został Twój pojazd co gorsza skradziony lub też oddajesz go do stacji demontażu, pamiętaj o jego wyrejestrowaniu. W przypadku oddawania samochodu do stacji demontażu, zwykle nie musisz martwić się wyrejestrowaniem, ponieważ wykonuje to firma, która zajmuje się złomowaniem, choć nie zawsze, ponieważ niekiedy otrzymujesz odpowiednio papiery, które uprawniają Cię do wyrejestrowania takiego pojazdu.

 

Ile czasu na wyrejestrowanie auta? Można mieć 30 dni, pamiętaj, aby nie przekraczać tego okresu, ponieważ możesz zapłacić dosyć srogą karę i jeśli nie potrafisz zapamiętać tej daty, warto sobie to gdzieś zapisać, najlepiej jednak od razu po wykonanej transakcji, czy to sprzedaży, czy oddaniu do stacji demontażu czy tuż po kradzieży samochodu, wyrejestruj dany pojazd.

 

Pamiętaj także o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Tuż po rejestracji samochodu, musisz udać się do towarzystwa, gdzie będziesz mógł zakupić dobre OC. Możesz także zadzwonić w odpowiednie miejsce i dzięki temu przejrzeć ofertę, natomiast zaglądając na stronę: https://cuk.pl/porady/przerejestrowanie-i-wyrejestrowanie-auta-kara-za-nieterminowe-zlozenie-wniosku, znajdziesz bardzo dużo różnorodnych OC, a pytając się doradców o pomoc, z pewnością będą mogli Ci doradzić odpowiednie OC, które będziesz mógł zakupić.

 

About Biznes Ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *