Samochody w leasingu — co warto wiedzieć o umowie?

Samochody w leasingu — co warto wiedzieć o umowie?

Zmiana przepisów, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku (Polski Ład), rosnące oprocentowanie kredytów i inflacja sprawiają, że każdy zastanawia się co dalej. Nie da się ukryć, że już teraz żyjemy w trudnych czasach, a musimy być przygotowani na jeszcze gorsze. Czy zatem leasing na samochód jest dobrym rozwiązaniem? Okazuje się, że na pewno jest lepszy, niż pozbywanie się kapitału z firmy, gdy czasy są niepewne. Ważne, aby prawidłowo dobrać warunki umowy leasingowej. A jeśli o niej mowa — co warto o niej wiedzieć?

Dlaczego warto wziąć samochód w leasing na firmę?

Leasing na samochód pozwala na finansowanie inwestycji bez wykorzystywania pieniędzy firmy. Wystarczy wybrać odpowiednią formę leasingu, określić poszczególne punkty czasowej umowy. Wystarczy je spełnić, aby móc cieszyć się nową i bezpieczną flotą. Warto jednak mieć na uwadze, że podczas trwania umowy, leasingobiorca nie jest właścicielem samochodów, a jedynie ich użytkownikiem. 

W zależności od ustaleń, po zakończeniu umowy, leasingobiorca może wykupić flotę na preferencyjnych warunkach (zazwyczaj znacznie taniej, niż cena rynkowa samochodu). Zanim jednak dojdzie do wykupu auta, warto zapoznać się z obowiązującymi obecnie przepisami, które zmieniły się wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu. Zachowując jednak odpowiednie mechanizmy, nadal będą korzystne dla przedsiębiorcy.

Warto pamiętać o tym, że wykup auta w przypadku leasingu nie jest przymusem. Jeżeli jednak przedsiębiorca ustali wysoką kwotę wykupu, będzie mógł liczyć na niską miesięczną ratę.

Czym różnie się leasing finansowy od leasingu operacyjnego?

Decydując się na leasing na samochód warto pamiętać o tym, że przedsiębiorca ma do wyboru dwie formy — leasing finansowy i operacyjny. Najważniejsza różnica pomiędzy nimi polega na rozliczeniu podatku VAT. W leasingu operacyjnym VAT nalicza się stopniowo, czyli wlicza się go w każdą kolejną ratę. Natomiast decydując się na leasing finansowy, należy liczyć się z tym, że cały podatek trzeba będzie zapłacić jednorazowo, wraz z pierwszą ratą. Oznacza to, że do kosztów uzyskania przychodu będzie można wrzucić jedynie odsetki od poszczególnych rat, a nie całą ratę.

About Biznes Ekspert