Rodzaje umów – jaka jest najbardziej wartościowa dla poszczególnych pracowników?

Rodzaje umów – jaka jest najbardziej wartościowa dla poszczególnych pracowników?

W Polsce przyjęło się demonizować umowy śmieciowe, czyli umowy zlecenie czy o dzieło. Powszechnie uważa się, iż taka współpraca to głównie dbanie o interesy pracodawcy, a nie pracownika. Czym więc charakteryzują się poszczególne umowy i o którą z nich poprosić pracodawcę, by nasze środki oraz emerytura były odpowiednio zabezpieczone?

  • Najbardziej pożądaną, a jednocześnie najrzadziej zawieraną umową, jest umowa o pracę. Traktuje się ją jako spełnienie marzeń niejednego pracownika. Nic w tym dziwnego – umowa o pracę daje bowiem pewność, że wypłata zawsze będzie na koncie na czas, a składki emerytalne czy zdrowotne odkładają się na przyszłość bez naszego udziału. Pracownik zatrudniony na taką umowę jest jednak dla pracodawcy sporym wydatkiem – nierzadko firma wydaje nawet o tysiąc złotych więcej, niż wynosi wypłata pracownika. Umowa o pracę ma także pewne minusy, które mogą przeszkadzać osobom nie przyzwyczajonym do pracy w jednym miejscu – to długie okresy wypowiedzenia, które utrudniają w razie potrzeby poszukiwanie innej pracy.
  • Drugim typem umów są umowy zlecenia – są podpisywane wtedy, gdy wykonywana przez pracownika czynność nosi znamiona ciągłości. Umowa zlecenia wymaga również od pracodawcy ewidencjonowania czasu pracy (zmiana ta pojawiła się w 2017 roku), co może być dla niego dość uciążliwe. Jeśli pracownik poza umową zlecenia nie ma innego źródła dochodu, z którego odprowadzane są składki zdrowotne, pracodawca ma obowiązek składki te uiszczać. Inne składki (emerytalna, rentowa) są natomiast dobrowolne i zależą od postanowień pracownika.
  • Umowa, która wymaga najmniej formalności (zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika) to umowa o dzieło. Podpisuje się ją wtedy, gdy pracownik świadczy na rzecz pracodawcy jednorazową usługę. Jest to umowa typowa dla freelancerów – nie jest obłożona żadnymi składkami – zleceniodawca opłaca wyłącznie podatek. Przy takich umowach podstawa opodatkowania wynosi najczęściej 50%. Jeśli źródłem dochodu stają się wyłącznie umowy o dzieło, warto samodzielnie zadbać o ubezpieczenie zdrowotne i opłacić dobrowolną składkę w ZUSie lub wykupić pakiet medyczny w prywatnej placówce.

About Biznes Ekspert