Metoda sześciu kapeluszy – jak usprawni Twój biznes?

Jeśli prowadzisz swój własny biznes, z pewnością masz czasem problem z podejmowaniem decyzji, nierzadko nawet tych strategicznych, które wpływają na losy całego przedsiębiorstwa. Edward de Bono, twórca koncepcji myślenia lateralnego (inaczej nazywanego „myśleniem w bok”) zauważył ten problem i opracował metodę, która jest obecnie używana w wielu zespołach projektowych i w firmach. To metoda sześciu myślowych kapeluszy. Polega na tym, że osoba mająca podjąć ważną decyzję zakłada na na głowę wyimaginowane kapelusze w różnych kolorach, które symbolizują różne postawy wobec decyzji. Po przeanalizowaniu problemów z różnych perspektyw, osoba decyzyjna wybiera najlepsze wyjście. Sześć kapeluszy symbolizuje więc kolejno:

  • Kapelusz czerwony symbolizuje emocje, impulsywność – osoba w takim kapeluszu nigdy nie ogląda się za siebie. Zakładając nakrycie głowy w tej barwie, musisz więc spojrzeć na problem „na gorąco” i kierować się w jego rozwiązaniu emocjami, skojarzeniami, szybkimi odczuciami.
  • Kapelusz żółty oznacza pozytywne myślenie, w przedstawionym problemie musisz więc spojrzeć na jasne strony i nie zwracać uwagi na możliwość porażki. Żółty kapelusz mobilizuje do działania i sprawia, że niemożliwe wydaje się być możliwym.
  • Kapelusz czarny to przeciwieństwo żółtego – oznacza spojrzenie pesymisty, ukrywa jasne strony i widzi tylko ciemne. W tym kapeluszu możesz więc określić wady pomysłu, przeszkody, które rysują się na drodze do jego realizacji oraz zagrożenia, jakie czekają na firmę w związku z realizacją omawianego pomysłu.
  • Kapelusz zielony oznacza nowe możliwości, pobudza kreatywność. W tym nakryciu głowy powinieneś rozważać ścieżki, na które nikt nie chce zwrócić uwagi w obawie o porażkę. Zielony kapelusz to także pewna doza szaleństwa – nie bój się myśleć w nim o zdobywaniu najwyższych szczytów!
  • Kapelusz biały oznacza obiektywizm. Osoba w tym nakryciu głowy zajmuje się wyłącznie danymi – liczbami, wykresami, raportami. Spójrz racjonalnie na problem i postaraj się przeanalizować dane dotyczące jego aspektów.
  • Kapelusz niebieski jest bezstronny, kontroluje dyskusję, wprowadza ład i porządek. Jeśli więc czujesz, że Twoje myśli zaczynają wędrować w stronę przeciwną do problemu, załóż niebieskie nakrycie głowy, a z pewnością doprowadzi Cię ono do porządku.

About Biznes Ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *