Kredyt hipoteczny – sprawdź odpowiedzi na częste zadawane pytania

Rozglądasz się za atrakcyjnym kredytem na zakup nieruchomości, przeglądając ranking kredytów hipotecznych? Masz wiele pytań, jak ogarnąć cały proces formalny? Poniżej w naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na dwa częste pytania, które nurtują potencjalnych kredytobiorców.

Jak singiel może uzyskać kredyt hipoteczny?

Zaciągnięcie kredytu przez singla jest o wiele trudniejsze niż przez osoby będące w małżeństwie z uwagi na traktowanie takiego kredytu jako przedsięwzięcie obarczone większym ryzykiem. W takim przypadku wystarczy jedynie jeden czynnik w postaci utraty pracy czy kłopotów zdrowotnych uniemożliwiających spłacanie comiesięcznej raty zgodnie z przyjętym harmonogramem. Dodatkowo ryzyko również jest związane z mniejszą zdolnością kredytową niż w przypadku dwóch osób. Jednak wcale to nie oznacza, że osoba o wolnym stanie cywilny nie może otrzymać kredytu hipotecznego.
Kredyt hipoteczny jest dostępny jednak wymaga on większych kosztów pozakredytowych w wyniku konieczności ubezpieczenia się od utraty pracy lub ubezpieczenia na życie. Aby otrzymać kredyt hipoteczny, singiel musi również wykazać ponadprzeciętne dochody, które zapewnią mu zdolność kredytową. Powyższa sytuacji również dotyczy kobiet w ciąży. Warunki zaciągnięcia takiego kredytu jednak nieco lepiej wyglądają w przypadku osób żyjących w ramach jednego gospodarstwa domowego. Taka organizacja życia umożliwia wzięcie kredytu wspólnie.

Czy można zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Niestety obecnie nie ma możliwości, aby banki udzieliły kredytów hipotecznych bez wkładu własnego kredytobiorcy. Na ten moment najczęściej banki wymagają 20% zgodnie z KNF, jednak zdarzają się oferty, gdzie możemy znaleźć korzystne 10% – brakujące kolejne 10% należy ubezpieczyć. Jednak nigdy banki nie zejdą poniżej tej wartości. Wkład własny zawsze jest wpłacany bankowi w gotówce, wyjątkiem jest kredyt w celu wybudowania domu, gdzie wkładem własnym jest wartość działki lub poniesiony nakład pracy.

About Biznes Ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *