Jak wygląda zwrot podatku w Norwegii?

Jak wygląda zwrot podatku w Norwegii?

Okres rozliczenia podatkowego w Norwegii to czas, w którym konieczne jest złożenie odpowiednich dokumentów w celu rozliczenia się z norweskim urzędem skarbowym. Tylko jak właściwie wygląda zwrot podatku w Norwegii? Kto może na niego liczyć? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Jakie podatki płaci się w Norwegii?

Ogólnie rok podatkowy w Norwegii wynosi dokładnie tyle samo co w Polsce, a więc od 1 stycznia do 31 grudnia. Same podatki dzielą się bezpośredniej i pośrednie. Pośrednie podatki to VAT i podatki akcyzowe, więc naliczane są do towarów i usług w momencie ich produkcji, sprzedaży, eksportu lub importu. Podatki bezpośrednie to te, które płacone są bezpośrednio do urzędu skarbowego i zalicza się do nich podatek dochodowy od osób fizycznych, czy prawnych, ale nie tylko. Podatki bezpośrednie to również podatek od spadków i darowizn, czy podatek od nieruchomości. 

Kto musi rozliczyć się z norweskim urzędem skarbowym?

Do rozliczenia się z norweskim urzędem skarbowym zobowiązany jest każdy, kto wykonuje tutaj pracę zarobkową. Jednak warto wspomnieć, że w Norwegii nie wymaga się składania zeznania podatkowego. Tutaj wszystko przebiega automatyczne i nie trzeba podejmować żadnych kroków. 

Są jednak pewne sytuacje, w których złożenie rozliczenia podatkowego jest wskazane i mowa tutaj o osobach, które chcą mieć wyższy zwrot podatku Norwegia. Jeśli nie złożymy samodzielnie zeznania, to musimy liczyć się z tym, że nasz zwrot podatku może być niższy. Poza tym jeśli nie złożymy zeznania, to stracimy też prawo do odwoływania się od automatycznego rozliczenia w sytuacjach, gdy podatek zostanie naliczony nieprawidłowo. 

Zwrot podatku w Norwegii – z jakich ulg i odliczeń można skorzystać? 

Podatnicy rozliczający się w Norwegii mogą skorzystać z wielu różnych ulg i odliczeń. Na pewno mowa tutaj o status pendler, czyli uldze przysługującej zagranicznym pracownikom, którzy podróżują pomiędzy swoim krajem a Norwegią. Do tego o wyższy zwrot podatku norwegia można ubiegać się wtedy, gdy mamy na sobie kredyt hipoteczny w Polsce lub w Norwegii, czy wtedy, gdy na swoim utrzymaniu mamy dzieci. 

W tym ostatnim przypadku odpis rodzicielski może obejmować koszty przedszkola, opiekunki, zajęć dodatkowych dla dzieci, czy nawet świetlicy i to niezależnie od tego, czy były poniesione w Polsce, czy w Norwegii. Do tego można skorzystać z odpisu z tytułu środków zgromadzonych na BSU, odpisu za dojazdy do pracy itp.

Kiedy jest wypłacany podatek w Norwegii? 

Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć pewne zmiany w terminach rozliczeń podatkowych. To całe szczęście z korzyścią dla osób, które czekają na zwrot podatku norwegia. Okazuje się bowiem, że cały proces został przyśpieszony szczególnie względem osób, które stawiają na nowoczesne rozwiązania. Wystarczy mieć dostęp do elektronicznego systemu Altinn, by spodziewać się zwrotu nawet w ciągu dwóch tygodni od dnia złożenia swojego rozliczenia. 

About Biznes Ekspert