Gildia Aniołów Biznesu – czym jest i jak prowadzi działalność

Własna firma, realizująca innowacyjne pomysły i przynosząca duże zyski – to marzenie wielu młodych ludzi. Na początku pojawia się wizja, często naprawdę interesująca. Zaczynamy myśleć o swoim projekcie coraz częściej, planujemy założenie własnej działalności i… odbijamy się od drzwi kolejnych potencjalnych inwestorów. Jak zdobyć pieniądze potrzebne na rozwój?

Niezbyt przyjazne banki

Choć wiele banków szczyci się współpracą z wieloma nowymi firmami oraz reklamuje swoje proste konta firmowe, to jednak rzadko kiedy zgadzają się pożyczać swoje pieniądze nowym biznesom. Wiąże się to z dość sporym ryzykiem, że działalność upadnie po dwóch latach – jest to okres przyjmowany za graniczny, po którym nierzadko następuje zamknięcie działalności. Nie mając gwarancji zysku, banki nie podejmują zbędnego ryzyka.

Anioły Biznesu – szansa na fundusze

Są to osoby, które można nazwać siłami Opatrzności w biznesie. Posiadają bowiem znaczne własne środki finansowe i chętnie inwestują je, by pomagać młodym przedsiębiorcom. W zamian za to staje się mniejszościowym udziałowcem w danej firmie. Jest to znany na całym świecie model działania, który powoli wchodzi również do Polski.

Sposób działania

Anioł Biznesu ma zamiar zainwestować swoje nadwyżki finansowe. W tym celu wybiera dobrze rokującą firmę z ciekawym pomysłem i udziela jej wsparcia kapitałowego – najczęściej jest to wkład na ok. 4-6 lat. Następnie wycofuje się z inwestycji i sprzedaje z zyskiem swoje udziały. Pomysłodawca zyskuje natomiast pieniądze konieczne na rozwój pomysłu oraz wsparcie przy tworzeniu sieci kontaktów.

Jak przekonać do siebie Anioła?

Niestety, w Polsce nadal niewiele osób współpracuje w ramach Gildii Aniołów Biznesu. Wiąże się to często z problemem w oszacowaniu kosztów działalności na polskim rynku. Wiele ciekawych pomysłów upada, ponieważ późniejsze koszty okazują się zbyt wysokie lub nie przewidziano trudności na rynku. Dlatego aby namówić na współpracę Anioła należy nie tylko mieć dobry pomysł, ale i solidne przygotowanie. Warto zapoznać się z rynkiem, przygotować szczegółowe prognozy i kosztorys.

About Biznes Ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *