Czym jest sprzedaż gotowych spółek i czy jest to legalne?

Wydawać by się mogło, że sprzedaż gotowych spółek to coś nie w pełni legalnego. Jest to jednak proceder w pełni regulowany prawnie i kupując gotową spółkę, otrzymuje się zabezpieczenie, które jest gwarantem transakcji. Jak to przebiega i jak działa, a także kto może być nabywcą takiej spółki?

Skąd biorą się gotowe spółki?

Rejestracja spółki od zera, dla osób, które planują założenie działalności, trwa z reguły od kilku do kilkunastu dni. Wszystko zależy od pracy urzędników, sądu oraz zaangażowania naszych przyszłych wspólników. Nie ma także gwarancji, że wszystkie dokumenty będą poprawnie wypełnione i nie będzie potrzeby poprawiania czegoś. Ponadto konieczne jest wniesienie opłaty u notariusza, który potwierdza autentyczność podpisów, a także opłat sądowych. Mimo iż nie są to duże kwoty to łącznie uzbierać może się pokaźna suma. Gotowe spółki to podmioty prawne, które posiadają NIP, REGON i KRS i w momencie zakupu można je swobodnie używać. Oznacza to, że kupując spółkę jednego dnia, następnego możemy się nią już posługiwać.

Dużym plusem może być także kupno starszych spółek, takich, które zostały zarejestrowane nawet parę lat wcześniej, nie była na nie prowadzona żadna działalność, jednak były odprowadzane składki i inne opłaty. Tak spółka, która posiada historię, ma dużo większą wiarygodność, budzi zaufanie i łatwiej będzie np. dostać na nią kredyt, czy zarejestrować inną działalność.

Kto może kupić spółkę i jak przebiega sprzedaż gotowych spółek?
Spółkę może kupić każdy, kto jest gotowy na przejście z bycia osobą fizyczną, na płatnika VAT. Takie przejście ma bardzo wiele zalet, ale także należy się liczyć z wadami i obowiązkami. Spółka musi być zarejestrowana przynajmniej na dwie osoby i sprzedaży podlegają głównie spółki z o.o. Sprzedaż odbywa się w bardzo łatwy i szybki sposób, potwierdzana jest aktem notarialnym. Najczęściej w kwocie za spółkę wliczony jest już notariusz, dlatego ostatecznie ta cena nie jest tak wysoka, jak może się wydawać.

Legalność sprzedaży

Aby mieć pewność co do tego, czy kupujemy legalnie, należy szukać pewnych i sprawdzonych źródeł. To bardzo ważne, ponieważ łatwo o oszustwa w tym zakresie. Sprzedaż gotowych spółek i ich kupno jest w pełni legalne i regulowane prawnie. W kodeksie są zapiski, które definiują jakie spółki mogą być sprzedawane i jak taka sprzedaż musi przebiegać. Warto także sprawdzić dane spółki przed zakupem w różnego rodzaju katalogach, nawet w internecie, czy podany numer KRS istnieje, kiedy taka spółka była zarejestrowana, przez kogo i jaką ma historię. Jest to ważny i kosztowny zakup, dlatego warto podejść do niego z bardzo dużą ostrożnością. Gotowe spółki to kosz nawet kilkunastu tysięcy, płaci się głównie właśnie za to, aby móc z niej praktycznie od razu korzystać.

Kupno gotowych spółek to bardzo dobry sposób na szybkie i sprawne załatwienie czegoś, na co czekać trzeba nawet do 90 dni roboczych. Ważne jest jednak to, aby podejść do zakupu z głową, roztropnie i z dużą dozą ostrożności, ponieważ niewiedza może się okazać zgubna.

About Biznes Ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *