Czym jest służebność przesyłu i na czym polega?

Czym jest służebność przesyłu i na czym polega?

Jeżeli jesteśmy właścicielami jakiejś działki, to wszystko, co się na niej dzieje, musi odbywać się pod naszą kontrolą. Nawet jeśli na danym terenie znajduje się słup energetyczny, to trzeba wiedzieć, że możemy mieć kontrolę nad tym, kto do tego słupa przychodzi i co z nim robi. Ma to związek ze służebnością przesyłu. 

Co to służebność przesyłu?

Służebność przesyłu to po prostu ograniczone prawo rzeczowe należące do służebności. Jego przedmiotem jest użytkowanie urządzeń, które służą do przesyłu energii, substancji itp. Służebność ta daje prawo do wstępu na obcy teren w celu instalacji urządzeń przesyłowych albo ich konserwacji czy naprawy, jeżeli już na danym terenie się znajdują. Niestety służebność przesyłu nie jest tematem prostym dla zwykłego człowieka. Warto więc, przynajmniej w niektórych sytuacjach, zasięgnąć rady eksperta. Firmy, która specjalizuje się w tym zakresie i w razie potrzeby, może pomóc w sporządzeniu stosownych formalności.

Odszkodowanie za słupy energetyczne

Wiele osób nie ma pojęcia o tym, że będąc właścicielem nieruchomości, ma się prawo do ubiegania się o odszkodowanie za słupy energetyczne. Odszkodowanie to nazywane jest również wynagrodzeniem za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Osoby te powinny skontaktować się ze specjalistą, aby zbadać stan prawny nieruchomości. Ustanowienie prawa służebności przesyłu następuje w oparciu o umowę podpisaną między właścicielem nieruchomości a przedsiębiorcą. Jeśli nie ma możliwości podpisania umowy, to służebność przesyłu jest ustanawiana sądownie. W przypadku umownego ustanawiania służebności zazwyczaj strony te posiłkują się opinią rzeczoznawcy majątkowego.

Jeżeli na działce znajduje się słup energetyczny, to właściciel ten działki zasługuje na wynagrodzenie z tego właśnie tytułu. Wynagrodzenie to może być zamiennie nazywane odszkodowaniem. Trzeba tylko w tym celu sporządzić odpowiednie dokumenty. Osoby, które nie orientują się w danej sprawie, mogą skorzystać z pomocy firm, które trudnią się w tym zakresie.

About Biznes Ekspert