Co kryje się pod wyceną środków trwałych?

Wycena to bardzo ważna czynność podczas sprzedaży przedsiębiorstwa. Dzięki niej możemy szczegółowo poznać sumę, za którą najlepiej jest oddać całą firmę. Jednak co kryje się pod środkami trwałymi? Sprawdzamy.

Informacje o wycenie środków trwałych

Wycena środków trwałych to nic innego jak zebranie projektu kosztorysowego, który określa wartość maszyn, urządzeń czy też środków transportu. Są jednak trzy zasady, które powinny wyróżniać środek trwały. Po pierwsze musi to być przedmiot, który był długo używany. Mowa tutaj o okresie minimum jednego roku. Po drugie musi on przybierać postać rzeczową. Nie może to być żaden produkt niematerialny. Na koniec środek trwały musi być przedmiotem, który nadal nadaje się do użytkowania. 

Wycena polega na zebraniu wszystkich niezbędnych danych o urządzeniach oraz orientacyjne podanie kwoty, którą przedsiębiorca może otrzymać za produkt. Jest to bardzo korzystny proces, który wykonują profesjonalni ekonomiści. 

 

Dlaczego warto skorzystać z wyceny środków trwałych?

Wycena środków trwałych to przede wszystkim pewność, że cena, za którą chcemy sprzedać firmę lub urządzenia, będzie odpowiednio wysoka. Dzięki temu przedsiębiorca może zdobyć dodatkową sumę pieniędzy. Wycenę stosuje się również, gdy właściciel urządzenia nie jest pewny jaka kwota będzie najodpowiedniejsza do zakupu danego sprzętu. Czasami urządzenie jest na tyle specjalistyczne, iż nie jesteśmy w stanie porównać ofert. Dodatkowo na cały przebieg wyceny ma wpływ stan maszyny. Dzięki specjalistycznej analizie i przedstawieniu projektu przedsiębiorca pozna najlepszą cenę, która będzie adekwatna do stanu maszyny. Wycena stosowana jest również wtedy, gdy jest wiele urządzeń, które wykorzystywane są w jednej branży. Wówczas cena zmienia się diametralnie a cały proces wykonania kosztorysu jest czasochłonny. Wówczas przedsiębiorca może nie mieć wystarczającej ilości czasu, którą powinien poświęcić analizie. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie wycena środków trwałych przez fachowców.

Wycena środków trwałych – kiedy może być dla nas konieczna?

Wycena środków trwałych bywa nie tylko jedną z możliwości poznania kosztorysu maszyn, ale również w pewnych sytuacjach jest koniecznością. Mowa tutaj między innymi o ubieganie się o kredyt hipoteczny. Wówczas wycena sprawi, że bank zaakceptuje nasz wniosek pod zastaw maszyn. Dodatkowo wycena konieczna jest podczas szeregu spraw sądowych. Może być to na przykład postępowanie karne, które spowodowane jest zadłużeniem. Innym przykładem sytuacji, w której niezbędna jest wycena, jest wykazanie sprawozdawczości finansowej.

Wyceny środków trwałych to ważne czynności, które sprawią, że będziemy mogli poznać szczegółową cenę naszych urządzeń lub maszyn. W niektórych sytuacjach wycena jest koniecznością. Może być jednak także jedną z możliwości uzyskania danych o posiadanej inwestycji. Warto się na nią zdecydować, z wielu powodów. Przede wszystkim będzie to świadomość, że wszystko odbywa się za pośrednictwem profesjonalistów.

About Biznes Ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *